niedziela, 30 sierpnia 2020

Słoń w autobusie? - Patricia Cleveland-Peck

Słoń w autobusie? Nie, nie ma mowy!
Gdy wsiądzie olbrzym, zamęt gotowy!
Bo szary kolos ma wielki zad –
Czy po siedzeniach zostanie ślad?


Publikacja skierowana jest do młodszych Czytelników. Zawiera świetne, wielkowymiarowe ilustracje - jasne, wyraziste, w stonowanych odcieniach. Dużo w niej humoru i... dźwięków. Kilkuwersowe wierszyki o zwierzętach szukających transportu zapadając w pamięć. Dodajmy do tego, że środek lokomocji (autobus, taksówka, pociąg a nawet wózek sklepowy) nie jest dostosowany by pomieścić dzikiego zwierzaka. Autorka wymyśla nowe pojazdy... Ale czy znajdzie ten idealny? 
Sprawdźcie! Dobra zabawa gwarantowana.





piątek, 28 sierpnia 2020

Detektyw Miś Zbyś na tropie. Lis, ule i miodowe kule - Maciej Jasiński, Piotr Nowacki

Miś Zbyś i Borsuk Mruk prowadzą biuro detektywistyczne. Zbyś jest mózgiem interesu, a Borsuk jego mrukliwym i (dość) leniwym asystentem. Tworzą jednak zgrany zespół, który rozwiązuje nawet najtrudniejsze sprawy. 
W tej odsłonie ich przygód pojawia się Królowa Pszczół! Ktoś kradnie miód z uli, pszczoły są bezradne. Czy detektywom uda się rozwikłać to poważne zlecenie? Czy ślady doprowadzą ich do złodziejaszka?

Fajny pomysł, super kreska - prosta, bez ozdobników za to bardzo kolorowa. Idealna publikacja dla młodszych fanów komiksów. I dla mnie... Jestem zachwycona tą dwójką i śledzę ich przygody. Teraz robię sobie powtórkę z ich przygód, gdyż mój syn samodzielnie zaczytuje się w ich przygody. 











czwartek, 27 sierpnia 2020

Gucio się nudzi - Aurélie Chien Chow Chine

Proszę Państwa oto... jednorożec. Mały Gucio z tęczową grzywą, która zmienia kolor w zależności od nastroju malucha. A paletę barw i uczuć mamy sporą. Każdą można poznać w poszczególnych częściach serii Uczucia Gucia.

W pierwszej publikacji, którą otwarłam Gucio się nudzi! Kto jest rodzicem ten wie, że to najgorsze co może usłyszeć od dziecka. Bo są zabawki, książki, pluszaki... Ale nadal to nie to. Można stawać na głowie, albo jak rodzice Gucia zająć się innymi sprawami (czasami, choć trudno w to uwierzyć, rodzice muszą robić też inne rzeczy niż zabawa z dzieckiem). 
Guciowi wraz ze zmianą nastroju zmienia się kolor grzywy i ogona - znika tęcza, a pojawia się trawiasta zieleń. Szuka sobie zajęcia... Ale nic nie przykuwa jego uwagi na dłużej. Autorka podaje świetne rozwiązanie - oddychanie i... uruchamianie wyobraźni.

Aurélie Chien Chow Chine stworzyła serię książeczek o emocjach. Prostych stanach, które dotykają wszystkich. O uczuciach, z którymi młodsi Czytelnicy nie zawsze sobie radzą. A tu mamy łatwy opis zmiany nastroju, ale także ćwiczenie, które pomoże się wyciszyć i oponować emocje. 
Książeczka skierowana jest do maluchów dwu- trzyletnich, które uczą się radzić z emocjami.






















środa, 26 sierpnia 2020

Oddać serce - Lindsay Harrel

Potrzebuje lekkich książek. Czegoś z pozytywnym przesłaniem. Ktoś na jakimś forum polecał tą publikację, jako wartą poznania. Ściągnęłam na Legimi.pl, zaczęłam czytać i... okazało się, że miałam ciut inne wyobrażenie o tematyce. Tytuł mnie zmylił ;)

Megan większość swego życie spędziła w szpitalach. Ma chore serce, a właściwie miała, bo dzięki dawcy otrzymała nowe życie. Zawsze trochę zazdrościła siostrze... Crystal, jej zdrowa bliźniaczka, brała życie garściami - uprawiała sporty, imprezowała... Była wolna i mogła poznawać i odkrywać świat wokół niej. Teraz też jawi się jako kobieta sukcesu - ma cudownego mężą i pracę, którą kocha. Nad Megan rodzice, głownie matka, otoczyli ochronny parasol. A może nawet klosz...? 
Megan po przeszczepie, jako dorosła kobieta, pracuje w bibliotece, mieszka z rodzicami, spłaca rachunki za szpital i... I marzy o przygodach, podróżach. Wierzy, że ruszy z miejsca, gdy tylko poczuje się lepiej. Spotkanie ze starym przyjacielem wybija ją z utartego toku myślenia. Bo kiedy poczuje się lepiej, jak nie teraz po operacji? Dlaczego liczy na zmianę z zewnątrz, a sama nic nie robi? 
Za namową Caleba odwiedza rodzinę swojego dawcy. To trudne dla niej spotkanie, staje się pierwszym krokiem w całkiem inne, odważne życie. Megan otrzymuje od rodziców Amandy jej pamiętnik, który zawiera listę dwudziestu pięciu rzeczy, które chciała zrobić przed śmiercią. Postanawia w odruchu wdzięczności, ale także by dokonać czego w swoim życiu, wypełnić listę nastolatki. Crystal dołącza do niej, choć z innych pobudek. 
Siostry podczas podróży po świecie postanawiają nie tylko zwiedzać, poznawać i przeżywać, ale także odbudować relację, bliskość między sobą. Chcą poznać się na nowo i oczyścić atmosferę pełną niedomówień. Podróż po róźnych zakątkach globu staje się też podróżą w głąb serca i uczuć.

Bardzo dobra publikacja. W lekkiej otoczce podróży i poznawania świata porusza ważne tematy - chorobę, śmierć, odwagę by spełniać swe marzenia, lęk o bliską osobę, ale także relacje. I nie tylko pomiędzy rodzeństwem, ale także pomiędzy dziećmi a rodzicami, kobietą a mężczyzną, między zdrowymi a chorymi... Ważnym punktem jest tu także pamiętnik nieobecnej Amandy. Wesoła, aktywna nastolatka odkrywa w nim swój ból i cierpienie, walczy o zapomnienie, wybaczenie, zrozumienie i odbudowanie własnej wartości. 
Wzruszająca i pokrzepiająca książka, warta przeczytania.


/Foto to zrzut ekranu z Legimi.pl/

sobota, 22 sierpnia 2020

Współlokatorzy - Beth O'Leary


Szukałam lekkiej książki, takich ostatnio łaknę. Ta został mi polecona jako zabawna. Ściągnęłam ją na Legimi i... przepadłam. 

Tiffy rozstała się z facetem i musi szukać nowego lokum. Niestety rynek nie oferuje zbyt wiele, szczególnie za niską kwotę. Młoda redaktorka trafia jednak na "dziwne" ogłoszenie podnajmu łóżka. Leon, autor ogłoszenia, pracuje na nocną zmianę. Pomysł wydawał mu się atrakcyjny, szczególnie, że sam też potrzebuje pieniędzy. W ciągu dnia Leon odsypia pracowite noce w hospicjum, a Tiffy pracuje w biurze. Noce i weekendy w mieszkaniu należą do dziewczyny. I nie muszą się nawet spotykać.
Choć przyjaciele mieli wątpliwości, plan sprawdza się idealnie. Do czasu, gdy jedno z nich zaśpi do pracy.

Książka nie jest odkrywczym dziełem. I dobrze, spodziewałam się zabawnej i lekkiej powieści obyczajowej i moje oczekiwania zostały spełnione. Autorka wykorzystała podnajem pokoju (a właściwie łóżka) jako wyjście do historii z zakochaniem w tle - pomysł szalony acz świeży. Porusza też inne tematy - drogie mieszkania w Londynie, związki między ludzkie - przyjaźnie, ale także relacje damsko-męskie. I tu duży plus, historia nie jest miałka z serii zakochali się i żyli długo i szczęśliwie, Autorka porusza temat manipulacji i wykorzystywania w związku.
Całość czyta się lekko i wartko. Fabuła zabawna, ciekawa i nieszablonowa. Bohaterowie mają przeciwstawne charaktery - Tiffy jest zabawna, otwarta, energiczna i ekstrawertyczna; Leon zaś spokojny, stonowany i wyciszony. Ich zestawienie budzi sympatię i uśmiech na twarzy.


piątek, 21 sierpnia 2020

Dogman - Dav Pilkey

George i Harold, przyjaciele ze szkolnej ławy, pewnego dnia wpadli na pomysł stworzenia komiksu. Historia Dogmana tak ich pochłonęła, że zapomnieli o nauce. A nauczycielka non stop zwraca im uwagę, by... przestali rysować.

Dogman to pół-policjant, pół-pies. Jak powstał? Przez wypadek... lub przypadek. Niezbyt mądry policjant Nać i jego mądry pies, zostają ranni podczas akcji. Niestety ich ciała są za bardzo uszkodzone po wybuchu bomby, jedynym ratunkiem staje się przeszczep. Przyznacie, że dość nietypowy. 
Superpolicjant służy dobru, choć czasami zaślini kanapę i samego Szefa. Ma też swojego arcywroga. Kot Pet to nikczemny zwierz, który chce siać niepokój w mieście i pozbyć się Dogmana. 
W pierwszym Tomie ich przygód kocisko tworzy spray, który wymazuje litery z książek. Niestety wszyscy stają się głupsi bez czytania - to taka przewrotna pochwała czytelnictwa. Pojawiają się też hot-dogi próbujące przejąć władzę, wściekły Szef i... dużo humoru.


Komiks skradł serce mojego dziecka. 

Całość ilustracji wygląda jakby rysowały je dziecko. Są proste, bez szczegółów, łatwe w odbiorze. Teksty są zabawne, pisane dość dużą czcionką - ułatwia to czytanie dzieciom stawiającym pierwsze kroki w świecie samodzielnego obcowania z książką. Na końcu publikacji znajdują się instrukcje jak narysować poszczególnych bohaterów, a wewnątrz akcji pojawiają się "ruchome obraz". Całość jest zabawna i zbzikowana.

czwartek, 20 sierpnia 2020

Dublerka - B.A. Paris, Clare Mackintosh, Sophie Hannah, Holly Brown

Skusiłam się na nową książkę B.A. Paris, tym razie thriller został napisany z trzema innymi Autorkami - Clare Mackintosh, Sophie Hannah oraz Holly Brown. Byłam ciekawa wyniku tej współpracy.

W Londynie w elitarnej szkole teatralnej jest wiele utalentowanych dziewcząt. Jednak te cztery przyjaciółki - Ruby, Jess, Sadie i Bel choć różnią się między sobą, trzymają się razem i brylują w Akademii Sztuk Performatywnych imienia Orly Flynn. Ich matki kiedyś też trzymały się razem, ale zeszłoroczne wydarzenia je poróżniły. Ambicje matek i córek nadal się ze sobą ścierają budząc konflikty. Na początku nowego roku szkolnego pojawia się nowa uczennica, która na prośbę dyrektora ma dołączyć do zgranej paczki. 
Jak zaburzą się relacje pomiędzy dziewczynami? Czy konflikty będą eskalować? I kto tu ma tajemnice? 
Sam pomysł na jest na książkę jest ciekawy. Publikacje czytało mi się dobrze, ale bez większych zachwytów. Choć nieznacznie jednak dało się wyczuć zmianę pióra - inna rytmika pisania, inne emocje... Sama akcja prowadzona jest dość sprawnie, zdarzają się momenty przestoju. Emocje i relacje międzyludzkie zostały potraktowane dość płytko, bez większej głębi. Chyba spodziewałam się lepszej publikacji. Choć tą uważam za dobrą. Tylko dobrą

/Foto to zrzut ekrenu z Legimi.pl/

wtorek, 18 sierpnia 2020

Co je Jan? I dlaczego nie ciastko? - Justyna Tarkowska

W konkursie "biblioteka bezglutenowa" organizowanym przez Good Books oraz Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej wygrałam dwie publikacje skierowane do dzieci. Książki trafiają do biblioteki, tak zakładały zasady.

Bohaterem tej małej książeczki jest Janek. to on nas oprowadza po tajemniczych sprawach związanych z glutenem. Dowiadujemy się czym on jest, gdzie się ukrywa i jak potrafi narozrabiać w jelitach. Janek przedstawia nam produkty, które może jeść (bez obaw) i że jak każde inne dziecko chętnie podjada też przekąski. I najważniejsze, żyje normalnie jak każde dziecko. Tylko czasami musi być małym detektywem... 

Książka napisana w wierszowanej formie. Tekst jest lekki i zabawny. W prosty i przystępny sposób tłumaczy dzieciom (i dorosłym też) na czym polega dieta bezglutenowa. Co jedzą chore osoby i jak funkcjonują. 
Ilustracje świetnie współgrają z tekstem. Są zabawne, mądre i przemyślane. 

Polecam dużym i małym Czytelnikom. 











niedziela, 16 sierpnia 2020

Mechanizm serca - Mathias Malzieu

Mały Jack narodził się z zamarzniętym sercem, tylko interwencja Doktor Madeleine ratuje mu życie. Chłopiec musi unikać nadmiernych emocji. Tymczasem jako dziesięciolatek spotyka na swej drodze małą śpiewaczkę i zakochuje się bez pamięci. Przepiękna baśń dla dorosłych dotykająca tego co najważniejsze – miłości i poszukiwania szczęścia.
Książka mnie zachwyciła, czekam teraz na film.

"Jeśli spędzisz życie, myśląc tylko o tym, żeby sobie niczego nie uszkodzić, będziesz się okropnie nudził." M.M.


/notka z FB z 28.09.2010/ 

A tu piosenka. Niezmiennie lubię... 

/foto z lubimyczytac.pl/

sobota, 15 sierpnia 2020

Podróż - Francesca Sanna

Poznajemy szczęśliwą rodzinę, która mieszka blisko morza. Często korzysta z odpoczynku nad jego brzegiem. Ale pewnego dnia wszystko się zmienia. 
Wybucha wojna. 
Znika tata.
Mama dba o rodzinę, ale przybywa jej coraz więcej trosk. W końcu postanawia, że wyjedzie z dziećmi do innego, dalekiego kraju. Pakują wszystko i... ruszają w drogę. W czasie podróży zmniejsza się ilość ich rzeczy, a zwiększa lęk, obawa.

Mądra książka ukazująca bardzo ważny temat - emigrację, która spowodowana jest wojną. Wojna pokazana jest jako kolor... czerń, która wkrada się w życie i niszczy wszystko. Widzimy obraz rodziny, która w pierwszym odruchu zabiera wszystko, z każdą czytana stroną ma mniej rzeczy. Ograniczają się tylko do tych najważniejszych, niezbędnych. 
W sposób nienachalny i przystępny przedstawiono emigracje, podróż, poszukiwanie nowego domu. Wszystko przedstawione jest oczami dziecka. 
Książka powstała na podstawie rozmów Autorki z dziećmi, które musiały opuścić swój kraj, które jak nasi bohaterowie wyruszyli w podróż nie znając dokładnie celu.










 

 












niedziela, 9 sierpnia 2020

Bachor. Bezradnik dla nieudacznych rodziców - Wojciech Grajkowski, Katarzyna Nowakowska, Anna Rączkowska, Dominika Węcławek

Chwyciłam za książkę, bo kojarzyłam magazyn wydawany przez twórców tej publikacji.

Główny przekaz książki, to zero lukru. Koniec ze słodkimi opowieściami o gaworzących radosnych dzieciaczkach. Koniec z okłamywaniem matek i ojców też, że dziecko tylko je, śpi i uśmiecha się z myślą o wspólnych spacerach oraz wciskaniu go w ocieplany kombinezon. Kolorowe gazety kłamią, nawet znajomi kłamią. Przygotujcie się na armagedon.

Dużo tu czarnego humoru. Sporo dystansu do świata, ludzi i przede wszystkim wychowania dziecka.


Niestety nie porwała mnie ta publikacja. Została głównie przeze mnie przekartkowana. Czytałam początki rozdziałów i czułam się zniechęcona. Miejscami było i zabawnie, ale całość w odbiorze była toporna i napisana jakby na siłę.

 

 

piątek, 7 sierpnia 2020

Krowa Matylda się nudzi - Alexander Steffensmeier

Moja ukochana krowa Matylda zawsze ma pełno przygód. Teraz też przygotowuje się na puszczanie latawca z gospodynią i listonoszem. Plany psuje deszcz. Wszyscy wracają do zajęć, a Matylda  do zabawy. ale jak tu się bawić w samotności? Jak skakać w gumę? Układać trudne puzzle bez kompana? Nie ukrywajmy tego... Krowa Matylda nudzi się. 
Brak ciekawego zajęcia zaprowadza ją na strych. A tam odkrywa... nowe możliwości.

Choć w tytule pojawia się słowo "nuda", to z krasulą jest to niemożliwe. Matylda potrafi się bawić i zarażać zabawą innych.
Lekka opowieść co robią dzieci, tfu... krowy, gdy się nudzą. Dużo humoru, pomysłów i wspaniałych ilustracji przyciągających oko.



czwartek, 6 sierpnia 2020

Wiedźma duszona w winie - Marta Obuch

Bożena to nudna menadżer pracująca w banku. Ma uporządkowane życie. Wszystko jest w nim poukładane. Zero szaleństwa i spontaniczności.Wszystko się zmienia, gdy otrzymuje spadek. I to nie taką zwykłą nieruchomość, ale dworzec kolejowy w Pruskiej Stacji! Co prawda w pierwszym odruchu wywołuje to w niej szok i niedowierzanie. Ale podejmuje wyzwanie, zmienia pracę - zaczyna kucharzyć w kolejowym bistro. Coraz bardziej też poznaje i wciąga się w życie małego miasteczka. Małego, ale nie spokojnego.

Pomysł na historię dość prosty - dziedziczenie spadku i zmiana zachodząca w głównej bohaterce, ale dzięki humorowi i ciętym ripostom zawartym w książce całość czyta się lekko. 
Akcja jest wartka, pełno tu zwrotów akcji i ciekawych postaci. Książka czasami jest za bardzo wydumana i przesadzona, ale chyba dodaje jej to uroku. Każdy z nas marzy o ciut bajkowej historii we własnym życiu. 




środa, 5 sierpnia 2020

Dylemat - B.A. Paris

Potrzebuję teraz książek lekkich, dających chwile oderwania od rzeczywistości, ale nie wymagających ode mnie za dużo. I chyba dlatego sięgnęłam po nową powieść B.A. Paris. Czytałam jej wcześniejsze publikacje - były dobrymi, ale łatwymi do rozpracowania thrillerami. Liczyłam, że czas z jej nowa powieścią upłynie w tym samym klimacie. Jednak się pomyliłam.

Livii planuje swoje czterdzieste urodziny z wielkim przyjęciem dla rodziny, przyjaciół i bliskich jej osób. Planuje je prawie połowę swoje życia. Odkłada na nie pieniądze, wybiera potrawy, kompletuje listę gości. Wszystko musi być idealne. Pomaga jej w tym ukochany mąż oraz syn. Córka nie dojedzie na przyjęcie i całe szczęście... Livii jej nie chce, boi się, ze wszystko się zepsuje.
Bohaterka ma też wyrzuty sumienia, że swą niechęć ukrywa przed mężem. Ją i coś jeszcze.
Adam wspiera żonę w realizacji jej marzenia. Kocha ją i stara się by była szczęśliwa. Ma jednak przed nią małą tajemnicę. Niestety robi się coraz większa... i boleśniejsza.

Dobry zapychacz czasu - szybko się czyta, akcja wartka, tajemnica prosta. Dużym plusem jest ukazanie psychologicznych rozterek osób coś ukrywających, posiadających tajemnicę, nie będących szczerym z osobą, którą kochają

/Foto to zrzut ekranu z Legimi.pl/

wtorek, 4 sierpnia 2020

Rodzinka Hardych. Na wakacjach - Julian Clary

Rodzinka Hardych przyciąga przygody. Zycie dostarcza im rozrywek, trochę kłopotów i sporo dowcipów. A nie, te serwuje pan Fred, głowa rodziny. Jego żona Amelia uwielbia za to kapelusze. Same tworzy niezwykłe kolekcje. Mają dwójkę dzieci, bliźnięta - Bobby i Betty są podobne do rodziców. Mieszkają w Teddington. Są wesołą rodzinką.
Oni i przyszywany wujek Tony są hienami. Zapomniałam o tym powiedzieć? Są hienami, ale kulturalnymi. mieszkają wśród ludzi i wiodą "ludzkie" życie ze zwyczajowymi obowiązkami. 
Podczas ich wyjazdu wakacyjnego ginie im pies. Ehh... syn, udający psa. To bardziej skomplikowana opowieść. Może poznacie ją sami? Tylko przygotujcie się na salwy śmiechu.

Standardowo nie czytamy publikacja w kolejności ukazywania się. Ale w niczym to nie przeszkadza. Podstawowe informacje o tej nietypowej rodzinie podane są na początku książki. 
Historia jest zabawna, akcja wartka. Rysunki autorstwa Davida Robertsa dodają smaczku każdemu ze śmiesznych rozdziałów. Lekka i przyjemna lektura na wakacje dla młodych Czytelników. Dla starszych też. Świetnie się bawiłam przy czytaniu.

poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Tutu. Opowieść o śwince, która marzyła o rajskiej wyspie - Barbara Gawryluk

Mała łaciata świnka Tutu nie czuje się dobrze w gospodarstwie. Kocha swoją mamę, piękną różową świnkę. Uwielbia przytulasy i opowieści Basi. Ale inne prosiaczki są dla niej niemiłe, wyszydzają jej wygląd. Świnka marzy o wyjeździe na rajską wyspę, o której opowiadała jej córka gospodarzy. Marzy by być wolną i szczęśliwą wśród różnobarwnych przedstawicieli swego gatunku. Gdy pewnego dnia trafia na targ, a potem do Małego Zoo wszystko się zmienia. 
Nagle ze świnki outsiderki staje się główną atrakcją zoo. Poznaje inne zwierzęta, które okazują jej sympatię. O, mamy tu cały przekrój - osiołek Pajda, zarozumiały struś Lucek czy nierozgarnięta koza Dowoza. Okazuje się też, że rajskie Wyspy winek istnieją. Informację potwierdza okrętowy szczur Radek. 
Czy Tutu znajdzie w sobie odwagę by spełnić swe marzenia? Czy da radę dopłynąć na odległą wyspę?

Potajemnie przeczytałam tą książkę na Legimi.pl. Skusiła mnie okładka. Syn czyta w tym czasie przygody Dogmana. 
Publikacja porusza ważne tamaty, takie jak akceptacja, przyjaźń, poszukiwanie własnego miejsca na świecie i dążenie do realizacji własnych marzeń. Przedstawiona historia Tutu jest ciekawa, okraszona ładnymi ilustracjami. A najwspanialsze w tej opowieści jest to, że jest prawdziwa! Tak, istniej Wyspa winek na Bahamach. 

/Foto okładki, to zrzut ekranu z Legimi/

niedziela, 2 sierpnia 2020

Reisefieber - Mikołaj Łoziński

Swoją przygodę z twórczością Mikołaja Łozińskiego zaczęłam od Stramera. Ta jest trzecią, czytanie w odwrotnej kolejności niż powstawały książki wprowadza lekki zamęt (informacyjny).

Główny bohater dowiaduje się o śmierci matki. Nie utrzymywali kontaktu przez głupie nieporozumienia, niedomówienia, wewnętrzne blokady. Teraz wraca, by załatwić sprawy formalne z mieszkaniami, by spotkać się z ciotką, osobami które znały matkę. Poprzez te osoby chce poznać matkę na nowo, odkryć kim była. Sam też chciałby sporo jej wyjaśnić, opowiedzieć. Robi to... Prowadzi w myślach z nią rozmowy. Próbuje spojrzeć na dawne błędy z innej perspektywy, przełamać strach przed bliskością i spróbować stworzyć "prawdziwy" zaangażowany związek ze swoją partnerką Anną.

Książka jest debiutem. Udanym, bo nagradzanym. 
Jak na młody wiek Autora, to bardzo dojrzała powieść o trudnych relacjach między ludźmi, członkami rodziny. Lęk przed bliskością jest tematem przewodnim. Tytuł - lęk przed podróżą, to także obawa przez podróżą w głąb siebie. Poznaniem samego siebie, swoich strachów, barier, wewnętrznej nędzy.