Książka jest bardzo przystępnie napisana. W prosty i jasny sposób wyjaśnia zawiłości związków kobieco-męskich oraz osób homoseksualnych (duży plus za poruszenie tego tematu). Opisane przypadki są bardzo różne, ale wszystkie pokazują, że w każdy związek wchodzimy ze zdobytymi już doświadczeniami - z poprzednich związków i z relacji w rodzinie. Autorka Susanne Abse zaznaczyła, że korzystanie z pomocy terapeuty pomaga w zrozumieniu problemu jaki istnieje w dane relacji. Zrozumienie - to słowo klucz, bo terapia i udział w niej nie rozwiążą problemów za nas, dlatego nie każda wizyta na przysłowiowej kozetce kończy się sukcesem. Czasami nagromadzenie różnic w spojrzeniu na świat i wspólne życie doprowadza do rozstania się osób biorących udział w spotkaniach mediacyjnych.
Po tytule książki spodziewałam się trochę innych treści - głównie procesu zakochiwania się i wybierania partnera oraz "umierania" chemicznej fascynacji drugim człowiekiem. Publikacja skupia się jednak na samej miłości i budowaniu, odnawianiu i utrzymywaniu przy życiu relacji dwojga osób już będących w związku.
Myślę, że po okresie pandemii, gdy dużo związków przeżywało kryzys, było zaskoczonych faktem tego jak na siebie wpływają dwie (z założenia) kochające się osoby, ta publikacja jest ważna. Ważna, ale ona sygnalizuje tylko problem. Nie jest kompendium wiedzy na temat związków. Jest to próba pokazania, że można pracować nad poprawą relacji. Że kluczem w porozumieniu się jest rozmowa i przepracowanie traum - z poprzednich związków lub z rodzinnych relacji.
Bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak Literanova za książkę do recenzji. Niedługo pojawi się ona na półce z "nowościami" w filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.