środa, 26 czerwca 2024

To niesprawiedliwe! - Virginie Aladjidi, Caroline Pellissier

Na sawannie pojawia się nowa mieszkanka. To surykatka Agatka, która postanawia urządzić przyjęcie, by móc poznać swoich sąsiadów i nawiązać nic przyjaźni. Wszyscy cieszą si
ę na wspaniałą zabawę.

Niestety szakal Feluś jest niezadowolony. Nie dość, że Agatka o wszystkim decyduje to jeszcze on przegrywa w kolejnych zabawach.
To takie niesprawiedliwe!
Szakal coraz bardziej się złości i... przebija balony.  
Na szczęście pojawia się żyrafa Teresa, która zachęca Felusia i Agatkę do opowiedzenia o swoich uczuciach. 
Na końcu książki znajdziemy zasady Porozumienia bez Przemocy, ważne punkty do rozmowy z dziećmi.

Książkę wygrałam w konkursie organizowanym przez Nie tylko dla mam podcast a następnie przekazałam do MBP Katowice filia 14. 

niedziela, 23 czerwca 2024

Tatusiowie czasami... - Guido van Genechten

Ach, ci tatusiowi.

bywają niepoważni, zapominalscy i potrafią też narobić wstydu. Ale gdy poznamy ich trochę bliżej okazują się naprawdę fajni i najlepsi na świcie.
Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Tatusiów z okazji ich święta.

czwartek, 6 czerwca 2024

Bezgłos - Katarzyna Puzyńska

Tęskniliście za Brodnicą? To zapraszamy do poznania kolejnej powieści Katarzyny Puzyńskiej.

Julia Wilk przyjeżdża do niewielkiej miejscowości. Chce uwolnić się od przeszłości i pozbyć poczucia winy. Ale mieszkańcy małych Wieszcz mają swoje sekrety...
Coś czai się koło domu Julii. Ktoś bywa w jej mieszkaniu. Mieszkańcy wsi zachowują się nietypowo. Znika ciało zamordowanej kobiety. Mroczna tajemnica z przeszłości chce ujrzeć światło dzienne. Czy komuś można zaufać? Tylko komu, skoro własne zmysły zawodzą?!
Sielskie miasteczka skrywają własne tajemnice, ale gdy opisuje je Katarzyna Puzyńska to możemy być pewni, że poczujemy strach. Horror łączy się tu z kryminałem. Czuć nawiązania do wierzeń słowiańskich. Ale... Jak zawsze najstaszniejszymi bestiami są ludzie.

środa, 5 czerwca 2024

Zielona mila - Stephen King

Ameryce lat 30. Bohaterami powieści są więźniowie oraz pilnujący ich strażnicy. W celach oczekując na wykonanie kary śmierci są młodociany zabójca William Wharton, Eduard Delacroix, niepozorny Francuz z Luizjany, który zgwałcił, zabił młodą dziewczynę i dla zatarcia śladów spalił kolejnych sześć osób. Jest wreszcie skazany za brutalny mord na dwóch małych dziewczynkach John Coffey. Tajemniczy olbrzym, o delikatnej naturze obdarzony jest niezwykłą mocą.

Co łączy tych ludzi? Czy wszyscy osadzeni są złymi ludźmi? A pilnujący ich strażnicy reprezentują dobrą stronę mocy? Tę zagadkę usiłuje rozwiązać główny klawisz, Paul Edgecombe, który wierzy w niewinność Coffeya.
Powieść została zekranizowana w 1999 roku, a główną rolę zagrał Tom Hanks.
Co wolicie - film czy książkę?

poniedziałek, 3 czerwca 2024

Mała draka w fińskiej dzielnicy - Marta Kisiel

Każdy z nas inaczej wyobraża sobie dorosłość. Chyba większość z nas marzy, że rozwinie skrzydła - będzie mieć własne miejsce na ziemi, pracę którą lubi (albo miliony wygrane w grach liczbowych), przyjaciół i rodzinę, będzie spełniać marzenia. Ale przede wszystkim będzie wolny i niezależny (głównie od rodziców).


Niestety nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Tak się też przytrafiło Sławie Żmijan. Dziewczyna z poczuciem porażki, powraca do rodzinnego miasteczka i domu ukochanej babci. Mała miejscowość, w której nie dzieje się nic ciekawego. Wszyscy ją tu znają, wiedzą co lubi, pamiętają jej wybryki z dzieciństwa. Ale też dziwnie współczują. Chyba wiedzą. Wiedzą, że... Nie, to niemożliwe by wiedzieli o nieudanym skoku w dorosłość. 

A przyjaciele? Powariowali! Próbują jej wmówić, że babcia Gienia umarła. I to kilka miesięcy temu. Ta sama babcia, która przed chwilą dziergała coś na drutach. Ukochana krewna, która zawsze wspiera. Choć czasami wypiera. 


Autorka świetnie bawi się emocjami czytelnika. Pokazuje nam jak ważne są więzy rodzinne, przyjaźnie i nasze korzenie. To miejsce na ziemi, do którego zawsze się powraca... Nostalgia i poczucie bezpieczeństwa, aż czuć na każdej stronie. No, może co drugiej. Pojawiają się tu też wersy fantastyczno-komiczne, które wywołują salwy śmiechu. Szczególnie trzeba uważać czytają powieść w komunikacji miejskiej. Bo jednak to powieść z gatunku lekkich i przyjemnych. 

Ale nie samą treścią człowiek żyje. Coś musi przykuć nasz wzrok... I to jest okładka. Ta jest świetnie zaprojektowana. Dominują kolory fioletowy i zielony, nawiązujące do zorzy polarnej (ach, ta Skandynawia), pentagram z pięcioma fińskimi domami (oraz znakiem graficznym wydawnictwa) lekko zdradza treść powieści. A wyklejka - cudo, matrioszkowe babcie wywołują sentymentalny uśmiech. 

Całość - opakowanie i smakowite wnętrze, zachęcają do schrupania powieści. 


Acha. Uważajcie na babcie! Ich życiowa wiedza pozwala im wygrzebać się ze wszystkiego. Nawet z grobu. 


Dziękuję Wydawnictwu Mięta za książkę. 


sobota, 1 czerwca 2024

Krowa Matylda jest nie w humorze - Alexander Steffensmeier

Krowa Matylda jest nie w humorze. Może wstała lewą stopą (kopytkiem)? A może jest nie w sosie? Tylko co to oznacza być w sosie? W każdym razie Matylda nie chce się bawić, wszystko ją denerwuje. Woli siedzieć sama niż z resztą zwierząt z gospodarstwa. Nawet ukochana praca z listonoszem nie przynosi jej ukojenia.
Ehh, bycie nie w humorze jest bardzo trudne. Czy krowa Matylda znajdzie receptę na poprawę humoru?
Sprawdźcie w najnowszej książce o przygodach naszej ulubienicy.