poniedziałek, 9 września 2019

Pamiętnik Rutki Laskier

Pamiętnik nastolatki z czasów wojny. Pamiętnik nastoletniej Żydówki. Wspomnienia dziecka czasów wojny. Spodziewacie się przejmującej i trudnej książki? Opisu życia w objętym wojną Będzinie? Notatek z historycznym tłem? Taką pozycję dostaniecie. Ale przygotujcie się także na zapiski o przyjaciołach, pierwszych miłościach, kłótniach i zatargach wśród dziewczyn. O tęsknotach za wolnością, narzekaniu na pracę w szopach i to wczesne wstawanie.
Rutka jak to nastolatka jest skupiona na sobie i swoich przeżyciach. Mamy tu obraz jej życia w Jerozolimie Zagłębia, zmiany wprowadzane przez Niemców - od segregacji, szopy, aż po budowę getta. Jest to przejmująca opowieść nastolatki, dziecka, które widziało za dużo.

Jako, że to pamiętnik, czyjeś wspomnienia to nie da się ocenić walorów artystycznych. Zachwycają mnie informacje historyczne umieszczone w książce - jak żyli ludzie podczas wojny w moim mieście, jak budowano getto, jak młodzież pochodzenia żydowskiego spędzała czas...

Pamiętnik Rutki Laskier przechowała jej koleżanka Stanisława Sapińska, po ponad 60 latach od napisania został wydany. Narobił troszkę zamieszania. Przypomniał, że Będzin był kiedyś zamieszkały w głównej mierze przez Żydów, że to w nocy z 8 na 9 września Niemcy spalili synagogę a w niej ludzi, naszych sąsiadów. Pokazał jak wojna zmieniła wszystko...

Książka jest interesująco wydana - mamy tu bogaty wstęp i podsumowanie Adama Szydłowskiego pasjonata kultury żydowskiej, stare ilustracje i dokumenty bohaterki i jej rodziny oraz Żydów z Zagłębia. Na lewych kartach publikacji mamy zdjęcia oryginalnych zapisków dziewczynki, po prawej zaś druk ułatwiający czytanie oraz dodatki w postaci archiwalnych dokumentów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz