piątek, 7 lutego 2020

Kroniki Francine R. - Boris Golzio

Francine i jej siostra zostały aresztowane w kwietniu 1944 roku. Obie kobiety zostały zatrzymane przez Niemców za pomoc francuskiemu ruchowi oporu. Zostały rozdzielone. Francine trafiła do Ravensbruck, a później do fabryki broni. Była bita, poniżana, transportowana bydlęcymi wagonami. Trafiła do piekła na ziemi.
Komiks jest opowieścią kobiety, jej relacją nagraną przez członka rodziny - Borisa Golzio. Długo wahał się co zrobić ze zdobytymi faktami, po kilku latach pracy powstał komiks. Wypowiedzi na białych polach to jej relacja, na czarnych - komentarz Autora. 

Komiksy poruszające takie tematy jak wojna i zagłada są trudne w ocenie. Tu historię opowiada sama aresztowana i przetrzymywana w obozach kobieta. Jej słowa, myśli, odczucia poznajemy czytając komiks. Za to obraz, to przemyślana, zaplanowana i przefiltrowana przez opowieść oraz prace dokumentalną wizja rysownika. Świetna kreska, kadrowanie i dobór koloru (odcieni szarości). Wszystko idealnie pasuje do treści opowieści Francine. Dopiero po wyzwoleniu pojawia się kolor. 
Komiks zawiera przedmowę, wyjaśnienie autora oraz Joanny Ostrowskiej. Tłumaczone są pewne fakty, niejasności, bo pamięć ludzka jest niekompletna, zdarzają się przekłamania.   

Powieść graficzna, podobnie jak Maus Arta Spigelmana, warta jest poznania. 











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz