czwartek, 20 czerwca 2019

Teraz tu jest nasz dom - Barbara Gawryluk, Maciej Szymanowicz

Dziś przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Chciałabym przedstawić Wam książkę w tej tematyce, a wydanej w serii Wojny dorosłych - historie dzieci Wydawnictwa Literatura. 

Poznajemy rodzinę mieszkającą w Doniecku. Dzieci wyczuwają zmiany w zachowaniu rodziców. Podsłuchują rozmowy, dowiadują się o niebezpieczeństwach. Słyszą straszne słowo - WOJNA, widzą czołgi... Rodzice chcą zadbać o bezpieczeństwo dzieci, podejmują trudną decyzję o opuszczeniu kraju. Romek z młodszym rodzeństwem tęsknią za dziadkami, przyjaciółmi. Ale także za zabawkami, swoimi pokojami, ot za bezpieczeństwem i stabilnością, za tym co znane i kochane. W Polsce napotykają na trudności, czasem stykają się z brakiem tolerancji i zrozumienia. Z upływającym czasem widzimy jednak jak dzieci, bo to z ich perspektywy opowiadana jest historia, lepiej radzą sobie z językiem polskim, nawiązują relacje rówieśnicze, łamią bariery kulturowe.

Opowiedziana historia jest prawdziwa. Polsko-ukraińska rodzina chce pozostać jednak anonimowa. Zostały więc zmienione imiona bohaterów i kilka faktów, które mogły ujawnić ich tożsamość.

A ja niezmiennie polecam tą serię książek - zawsze są mądre, ważne i pokazują cenne wartości. Całość opowiadana jest przez dzieci, czyli te osoby które mocniej czują, przeżywają, ale i mniej rozumieją otaczający świat. Dopiero się go uczą, tłumaczą go sobie na swój sposób. Co nas dorosłych jeszcze bardziej uderza to w czułe struny. To też świetny początek do rozmów z dziećmi o trudnych sprawach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz